بیوگرافی علی شادمان

این روزها نام علی شادمان را زیاد می شنویم. پسر خوش قد و بالا و خوش چهره ای که با نقش آفرینی در آخرین کار خود یعنی سریال یاغی، به شهرت بسیار زیادی دست پیدا کرده است. حتی کار تا جایی پیش رفته است که در کوچه و خیابان، تکه کلام و جمله های نقش آفرینی این بازیگر جوان در سریال یاغی، را از کوچک و بزرگ می شنویم.

البته این بار اولی نیست که این بازیگر،  با نقش خود چشم ها را به خود، خیره کرده است. 16 سال پیش بود که برای اولین بار، چهره ی زیبا و معصوم یک کودک، سر در سینماها نقش بست و همه، شیفته ی بازی و نقش او شدند. این بازیگر جوان، راه بسیار طولانی را تا به امروز طی کرده است و هر بار توانسته با بازی های خوب و متفاوتش، نظر بیننده را به خود جلب کند.

اگر دوست دارید در مورد علی شادمان ، زندگی خصوصی و بازی های او بیشتر بدانید، حتما تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید.

ما در این مطلب در تلاشیم تا از تمام جزئیات زندگی این بازیگر و مشخصات ظاهری او برایتان بگوییم. حتی قد و وزن علی ادمان را هم مطرح می کنیم، شاید برای برخی از مخاطبان، جذاب باشد. برخی از سوالاتی که در مورد این بازیگر خوش آتیه مطرح و به آن ها پاسخ داده ایم، شامل موارد زیر است:

1.     علی شادمان کیست؟

2.     علی شادمان، چه جوایز و افتخاراتی در کارنامه ی هنری خود دارد؟

3.     همکاری علی شادمان با گلشیفته فراهانی و مرحوم رسول ملاقلی پور، تا چه حد موفق بود؟

4.     آیا علی شادمان ازدواج کرده است؟

5.     زندگی خصوصی و مشخصات ظاهری علی شادمان چگونه است؟

علی شادمان کیست؟

محمدعلی شادمان، متولد  چهارم آذر ماه 1375 در استان ایلام است. او بازیگری را در سن 10 سالگی و زمانی که خیلی کم سن و سال بود شروع کرد. اولین بار، قاب دوربین رسول ملاقلی پور، علی شادمان را به جامعه ی هنری معرفی کرد. فیلم میم مثل مادر، با بازی علی شادمان، بدون شک یکی از بهترین کارهای هنری آن سال ها به شمار می رفت که هم اکنون نیز مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار دارد. همیشه اولین ها در ذهن، باقی می مانند. یکی از بزرگترین شانس های زندگی هنری این بازیگر جوان، قرار گرفتن در جلوی دوربین فیلم ساز حرفه ای چون رسول ملاقلی پور بود. البته استعداد او نیز بسیار زیاد بود و اگر این چنین نبود، امروز علی شادمان این همه افتخار و تجربه ی بازی در کارنامه ی هنری خود نداشت.

علی شادمان به خاطر بازی در نقش کودکی خردسال که با مشکلات ژنتیکی حاصل از بمباران شیمیایی سردشت به دنیا آمده است، از جشنواره ی بین المللی فیلم رشد، موفق به دریافت جایزه ی بهترین بازیگر کودک شد. این افتخار، اولین و آخرین جایزه ی این بازیگر خوش آتیه ی سینما نبود. او همچنان در سال های بعد با ادامه ی راه بازیگری توانست افتخارات دیگری هم کسب کند. او به خاطر ایفای نقش تاثیر گذار در فیلم سینمایی مردن در آب مطهر، در سال 1398، نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از جشنواره ی فیلم  فجر شد.

ایفای نقش های متفاوت در سریال هایی نظیر سریال کیمیا و سرزمین مادری هم توانست به شهرت او اضافه کند.

علی شادمان فقط در تلویزیون و سینما، فعال نبوده است. او توانست با تئاترهایی مانند بداهه اثر آروند دشت آرای ، قصر موروثی خانواده ی فرانکنشتاین از آتیلا پسیانی و مردگان بی کفن و دفن منوچهر هادی، و چندین تئاتر دیگر، ثابت کند که در ایفای نقش در تئاتر هم توانایی های زیادی دارد.

او در مصاحبه های بسیاری عنوان می کند که بازیگری برای او کاری است که خیلی دوست دارد ولی همزمانی دوران تحصیلی او با بازیگری، کمی برایش سخت گذشته است. مثلا بازی در سریال سرزمین کهن، 2 سال به طول انجامیده است که در این مدت او مجبور بوده از صبح ساعت 6 تا غروب آفیش باشد و بعد از آن  تازه، درس خواندنش شروع می شده و معلم خصوصی او در خانه به او تدریس می کرده است.

مطمئنا تحمل چنین سختی و مشقتی برای یک پسر نوجوان در آن سالها، کوه صبر بلندی را می طلبیده است که علی شادمان با صبرو تحمل زیادی، اجازه نداده است که بازیگری، لطمه ای به درسش بزند. بدون شک، مدیریت کردن زمان در زندگی یک بازیگر، از اهمیت بالایی برخوردار است که علی شادمان، در این راه بسیار موفق بوده است.

جوایز و افتخارات علی شادمان در حوزه ی سینما، تلویزیون و تئاتر

علی شادمان از سال 1385 با قرار گرفتن در مقابل دوربین رسول ملاقلی پور کارش را آغاز کرد و در همان کودکی، جایزه ی بهترین بازیگری را از جشنواره ی بین المللی رشد، دریافت کرد. افتخارات دیگری نیز در کارنامه ی هنری او به ثبت رسیده است.

او در فیلم زمانی برای دوست داشتن، توانست در سال 1387، جایزه ی  ویژه ی جشنواره ی سینه کید از کشور هلند را دریافت کند.

علی شادمان با ادامه ی بازی های خود توانست نظر بسیاری از کارگردانان و داوران جشنواره های بین المللی را نیز به خود جلب کند. به علاوه این که در دل مردم، جای بیشتری باز کند و بازی های درخشانی از خود به جای بگذارد.

او توانست برای بازی در فیلم رویای سینما از ساخته های علی شاه حاتمی، در سال 1390،  پروانه ی زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان را از بیست و پنجمین جشنواره ی بین المللی کودک و نوجوان، دریافت کند.

او برای بازی در تئاتر شاه ماهی اثری از رضا بهاروند توانست در جشنواره ی تئاتر فجر در سال 1398، به عنوان بازیگر مطرح، تقدیر و تشکر داوران را به دنبال خود داشته باشد تا برگ زرینی به افتخارات خود در تئاتر، بیفزاید.

زندگی خصوصی علی شادمان و ازدواج او

اما از هرچه بگذریم، سخن از زندگی خصوصی بازیگران، از آن دسته از مطالبی است که هرکس دوست دارد بداند. حتی دانستن میزان قد علی شادمان یا وزن علی شادمان هم برای طرفدارانش حائز اهمیت است. این بازیگر جوان، نه تنها الان و در سن 25 سالگی، بلکه همان روزها در سن 10 سالگی هم، خیر تیتر یک اخبار سینما و تلویزیون بود و هم اکنون نیز هست.

شاید کمی فاصله گرفتن از خبر ورزشی و خبر سیاسی، به قصد بیشتر دانستن از زندگی خصوصی بازیگر مورد علاقه تان، بد نباشد.

علی شادمان در یک خانواده ی 4 نفری به همراه پدر، مادر و خواهرش زندگی می کند. فعلا خبر خاصی از ازدواج یا نامزد خود در جایی منتشر نکرده است. به احتمال زیاد، فعلا مجرد است.

پدرش آقای مسعود شادمان از اساتید و دکتران تاریخ ایران است و مادر او نیز معلم علوم تجربی است. کاملا مشخص است که او در خانواده ای فرهنگی و اهل مطالعه، دیده به جهان گشوده است. او یک خواهر به نام آرینا دارد و در حال حاضر همراه با خانواده ی خود در تهران ساکن است. اگر دوست دارید بدانید قد علی شادمان چقدر است، باید بگوییم که او 175 سانتی متر قد دارد. دانستن وزن او، دردی از کسی دوا نمی کند ولی اگر دوست دارید بدانید او چند کیلوگرم است، باید بگوییم که فعلا وزنش حدودا 78 کیلوگرم است. ممکن است برای بازی در یک کار، کمتر از این شود و یا بیشتر.لازم به ذکر است که او اهل ورزش هم هست.

علی شادمان، به خاطر توانایی در دست گرفتن ساز ویولون و نواختن آن، توانست در سن 10 سالگی، نظر رسول ملاقلی پور را به خود جلب کند و برای بازی در مقابل گلشیفته فراهانی، انتخاب شود.

به گفته ی خودش، به خاطر اینکه رسالت او در سینما و بازیگری خلاصه می شود، رشته ی تحصیلی خود را کارگردانی انتخاب کرده است و هم اکنون، در این رشته در حال تحصیل است.

علی شادمان اوقات فراغت خود را با دیدن فیلم، ورزش و باشگاه و عکاسی می گذراند. به عکاسی بسیار علاقه مند است و این کار را به طور حرفه ای دنبال می کند.

همکاری علی شادمان با مرحوم رسول ملاقلی پور

اولین کار هنری یک بازیگر، می تواند بهترین کار یا حتی بدترین کار او باشد. علی شادمان این شانس را داشت که اولین کار هنری خود را مقابل دوربین رسول ملاقلی پور باشد. او توانست با میم مثل مادر، به دنیای بازیگری معرفی شود و طرفداران زیادی بدست بیاورد. هیئت تشخیص بنیاد سینمای فارابی نیز، این فیلم را به عنوان نماینده و کاندید هشتادمین دوره ی جایزه ی اسکار، در سال 2007 معرفی کرد.

همکاری علی شادمان با مرحوم رسول ملاقلی پور در فیلم میم مثل مادر، سرآغاز یک شروع بی نظیر برای این بازیگر جوان، در سن کودکی بود. رسول ملاقلی پور بعد از تست گرفتن از تعداد زیادی از کودکان کاندید شده برای این نقش، علی شادمان را به خاطر پتانسیل بالا در بازیگری، چهره و همچنین به خاطر توانایی در نواختن ساز ویولون، انتخاب کرد. از انصاف نگذریم که علی شادمان الحق توانست از پس این نقش بر بیاید و در مقابل بازیگران توانمندی همچون حسین یاری، گلشیفته فراهانی و جمشید هاشم پور و سحر دولتشاهی، خوش بدرخشد. او همیشه از خاطرات خوش همکاری با رسول ملاقلی پور یاد می کند.