بیوگرافی چنگیز کاراداک

چنگیز توفارقان، یکی از برجسته ترین مربیان تیم بسکتبال در دنیاست. او سال ها در این ورزش جا افتاده و به عنوان یک بازیکن پر افتخار در زمان خود، بسکتبال بازی می کرد. سبک بازی و افتخارات وی، در دنیای بسکتبال، زبانزد است. او در آخرین سمت هدایت و مربی گری خود، سرمربی تیم آک حصار بلدیه اسپور ترکیه بود و توانست این تیم را به خوبی هدایت کند. اما متاسفانه در آخرین مسابقه و دیداری که این تیم در مقابل کارشیاکای شهرداری بورنوا در هفته ی شانزدهم لیگ بسکتبال، داشت، دچار سکته ی قلبی شد و نتوانست هدایت این تیم را از سر بگیرد.

این مربی به تازگی با یکی از تیم های پر قدرت و مدعی ایرانی، قرارداد بسته و قرار است هدایت این تیم ایرانی را انجام دهد.

اگر دوست دارید در مورد چنگیز کاراداک و تجربه ی کاری او بیشتر بدانید، حتما تا انتهای این مطلب را بخوانید. ما در این جا سعی می کنیم در مورد این مربی بزرگ و حرفه ای ترک، مطالب مهم و جدیدی را ذکر کنیم تا با زندگی کاری و شخصی این مربی، بیشتر آشنا شوید.

چنگیز کاراداک کیست؟

چنگیز کاراک یا کاراداغ، متولد 1970 در کشور ترکیه است.  این مربی 52 ساله، در ابتدا به عنوان یک بازیکن حرفه ای در تیم توفاش ترکیه بازی می کرد.او هم،  مانند خیلی از مربیان و بزرگان بسکتبال در دنیا، بازی بسکتبال را از سنین کودکی آغاز کرد و تا جای پیش رفت که در حال حاضر، مربی تقریبا مطرحی در دنیا شده است. این مربی در اوایل کار خود به عنوان کمک مربی بود. در زمان کونیاسپور به قونیه رفت و به عنوان کمک مربی در لیگ بسکتبال بکو مشغول شد. او مدتی به عنوان دستیار هاکان یاووز، مربی سرشناس ترکیه ای، در تیم های لیگ ترکیه کار می کرد تا زمانی که هاکان یاووز استعفا کرد و از مربی گری کناره گیری کرد. بعد از او، چنگیز کاراک توانست برای اولین بار به عنوان یک مربی، هدایت تیم را به عهده بگیرد.

این مربی در کارنامه ی کاری خود، تجربه ی 4 ساله با بسکتبال قونیه دارد. او توانسته است 4 سال پیاپی، در قونیاسپور به عنوان یک مربی حرفه ای، افتخارات و بردهای زیادی را برای تیم های قونیه به عمل بیاورد. اخلاق حرفه ای و توانایی این مربی، مورد تحسین بسیاری از بزرگان بسکتبال دنیا است.

چنگیز کاراداک حتی زمانی که هدایت یک تیم دسته 3 را هم به عهده گرفته باشد، باز هم قوی و پر شور، وارد میدان می شود. برای نمونه زمانی که 4 سال در قونیاسپور فعالیت داشت، وارد قرارداد جدیدی با تیم دسته 3 کشوری به نام متروپولیتن ینیکنت Yenikent بست و هدایت این تیم را عهده دار شد. حتی علیرغم مشکلات متعدد مالی این تیم، توانست آن را به مرحله ی پلی آف برساند.

سامسون هم نام باشگاه دیگری است که هدایت و مربیگری آن با چنگیز کاراداک بوده است. همچنین، به مدت 4 دوره در تورکو کنیاسپور مربیگری کرده است.

در سال 1988 وقتی برای اولین بار به عنوان مربی تیم بسکتبال شروع به کار کرد، شاید هیچوقت نمی دانست که قرار است روزی در یکی از همین بازی ها، به خاطر استرس و فشار کاری، دچار سکته و حمله ی قلبی شود. اما این اتفاق باعث شد که بعد از بدست آوردن سلامتی کامل، راهی ایران شود تا با تیم تبریزی برای عقد قرارداد، وارد مذاکره شود.

زندگی خصوصی چنگیز کاراداک

چنگیز کاراک متولید 1970 در شهر استانبول ترکیه است. او یکی از بسکتبالیست های موفق تاریخ کشورش بوده و تا به امروز، افتخارات زیادی بدست آورده است. اولین بار وقتی که عضو یک تیم حرفه ای شد، زمان نوجوانی وی بود و پس از آن وارد تیم بزرگسالان توفاش شد. این تیم، یکی از مطرح ترین تیم های بسکتبال ترکیه است که همیشه در لیگ های بزرگ دنیا بازی می کند.

وقتی هنوز سن زیادی نداشت، تجربیات بسیار زیادی در این ورزش بدست آورد و توانست به عنوان کمک مربی در لیگ قونیه و کشور یونان، فعالیت کند.

بعد از رفتن یاووز توانست به جای او، هدایت و مربیگری تیم بسکتبال را به طور رسمی، در اختیار بگیرد.

از زندگی خصوصی و مشخصات ظاهری او اطلاعات چندانی در دسترس نیست. اما آنچه که مشخص است، به لحاظ قدرت بدنی و قد و قواره، در کنار مربیان مطرح و بلند قامت دنیا، خوش می درخشد.

چنگیز کاراداک در رده های مختلف زی ساختی بسکتبال، دارای تجربیات بسیار زیادی است. او در سال 1988 برای اولین بار به عنوان یک مربی، توانست ب خوبی از عهده ی این وظیفه بر بیاید. او تجربه ی مربیگری در BSL  سوپر لیگ بسکتبال ترکیه را به مدت 2 سال دارد.

در مدتی که چنگیز در تیم توفاش بازی می کرد و یا به عنوان مربی کار می کرد، توانست افتخارات زیادی بدست آورد. نام او را می توان در کنار نام مربیان مطرح بسکتبال دنیا قرار داد. زیرا ترکیه در ورزش قهرمانی بسکتبال، نام پر آوازه ای در آسیا و دنیا دارد. از افتخارات او، کار با باشگاه های زیر را می توان مثال زد:

·        بازیکن تیم توفاش

·        4 دوره مربی تورکوکنیاسپور

·        مربی تیم بسکتبال رومنیایی

·        مربی قونیاسپور

·        مربی آک حصار

·        و در هم اکنون هم مربی تیم پرقدرت توفارقان تبریز است.

چنگیز کاراداک و تیم توفارقان

چنگیز کاراداک، این روزها نقل مجلس بسکتبالیست های ایرانی شده است. این مربی سرشناس ترکیه ای قرار است مربیگری تیم بسکتبال توفارقان را به عهده بگیرد. به گفته ی خودش، قرار است تیمی را بسازد که مدعی باشد ولی در گذشته سیر نکند. این مربی بعد از بهبودی وضع بیماری خود، با ایران وارد قرارداد شد تا برگ تازه ای از دفتر لیگ قهرمانی بسکتبال کشور، ورق بخورد.

تیم توفارقان تبریز که تا چندی پیش توسط  ناشر رضایی هدایت و رهبری می شد، هم اکنون توسط یک مربی ترک تبار اداره می شود. این تیم، از معروف ترین تیم های بسکتبال آذرشهر است و داشتن یک مربی ترک می تواند تا حد زیادی در موفقیت این تیم تاثیر داشته باشد. مربی این تیم کسی است که در کارنامه ی کاری خود، سابقه ی درخشان مربیگری تیم های دینامو بخارست کشور رومانی را دارد. این مربی در کشور ترکیه، سال ها توانست تیم های کونیاسپور و گالاتسرای این کشور را به خوبی مربیگری کند.

مسئولان باشگاه توفارقان آذرشهر طی جلسات مکرر تصمیم گرفتند تا این مربی را برای تیم خود انتخاب کنند. چنگیز کاراداک به خوبی با بسکتبال ایران آشناست و می داند که چطور باید این تیم را در لیگ برتر 1401-1402 به سکوی قهرمانی پرتاب کند. تا چندی پیش به محض ورود او به این تیم، توفارقان در دسته یک بازی می کرد و با رهنمودهای این مربی کاربلد و حرفه ای، توانست به لیگ برتر ره پیدا کند.

به گفته ی چنگیز کاراداک، تیم آذر شهر با توجه به سابقه ی خوب و درخشانی که دارد، پتانسیل قهرمانی را دارد و با انتخاب بازیکنان بومی و تبریزی می توان این مهم را تحقق بخشید. به گفته ی وی، بازی خوب و حرفه ای می تواند نتیجه را رقم بزند و اینکه بازیکن آمریکایی یا اروپایی برای تیم خریداری شود، زیاد فرقی نمی کند. البته این بستگی به بودجه و اقتصاد باشگاه نیز دارد.

ماجرای سکته ی قلبی و جدا شدن چنگیز کاراداک از تیم آک حصار

بدون شک، یکی از اتفاقات تلخ و ناگوار زندگی چنگیز کاراداک، سکته ی قلبی او وسط بازی بود. وقتی تیم آک حصار بلدیه اسپور با تیم کارشیاکای شهرداری بورونوا بازی داشت، دقایقی پس از بازی و در نیمه ی اول، چنگیز بیهوش شد و روی زمین افتاد. به گفته ی پزشکان، او سکته ی قلبی کرده بود و بازی دو تیم از لیگ شانزدهم بازی های ترکیه، به وقت دیگه ای موکول شد. البته تیم چنگیز در این بازی تا آن لحظه امتیاز کمتری نسبت به تیم شهرداری دریافت کرده بود. بعد از این اتفاق، باشگاه آک حصار تصمیم می گیرد که او را از سمت مربیگری برکنار کند و هدایت کامل تیم را به شخص دیگری بسپارد.

البته این موضوع را نباید نادیده گرفت که تا آن روز، تیم آک حصار ترکیه در رده ی 15 و در قعر جدول رده بندی بود. تمام بازی ها را شکست خورده بود اما همچنان با هدایت مستمر این تیم، در سر پا ایستاده بود.

سکته ی قلبی و مشکلاتی از این دست، اتفاقات ناگهانی هستند که در دنیای ورزش های حرفه ای، همیشه اتفاق افتاده است. اما به هیچ وجه نمی تواند تعیین کننده ی سرنوشت شخص باشد. چنگیز کاراداک بعد از سکته ی ناگهانی، توسط باشگاه آک حصار کنار گذاشته شد صرفا به این خاطر که مسوولان این باشگاه اعلام کردند که چنگیز کاراداک به دلیل بیماری جدی قلبی و عروقی، نمی تواند مربی این تیم باشد و ناچار به کنار گذاشتن وی شدند. اما با گذشت زمان و بهتر شدن حال او، چنگیز کاراداک، باز هم به دنیای مربیگری قدم گذاشت.

چنگیز کاراداک طبق اخبار واصله، در حال حاضر مربی بسکتبال یک تیم ایرانی به نام توفارقان آذرشهر است. اگر این تیم بتواند افتخارات خوبی کسب کند، مطمئنا ثمره ی سال ها تجربه ی این مربی در لیگ بسکتبال دنیا خواهد بود.