چگونه بک‌لینک‌های باکیفیت جذب کنیم: 12 روشی که واقعا واجب می‌دهد

 

با این 12 استراتژی که واقعا جواب می‌دهند، می‌توانید بک‌لینک های باکیفیتی را به صفحات وبسایت خود جذب کنید.

اگر کسب‌وکارتان بک‌لینک‌های باکیفیتی جذب نمی‌کند، احتمالا به‌خاطر اینست که نسبت به رقبای خود برتری خاصی ندارید.

اگر به فکر ایجاد برتری و مزیت برای کسب‌وکار خود نیستید، یکی از معیارهای اساسی برای کسب رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) را از دست داده‌اید.

تقریبا همه می‌دانند که الگوریتم های جستجوی گوگل به شاخص های موقعیت مکانی (Distance)، برتر بودن (Prominence) و مرتبط بودن (Relevance) امتیاز می‌دهد.

این سه شاخص به نوعی ستون های سئو محسوب می‌شوند و روی رتبه‌بندی سایت شما در نتایج موتور جستجو تاثیرگذار هستند.

یک کسب‌وکار همیشه امکان این را ندارد که موقعیت مکانی خود را نسبت به مخاطب هدفش تغییر داده و بهبود بخشد، اما همواره می تواند روی بهبود شاخص “برتری” و شاخص “مرتبط بودن” وبسایت خود برای مخاطبش تلاش کند.

همانطور که خود گوگل اعلام کرده، شاخص برتری نشان دهنده “اطلاعاتی است که گوگل درباره یک کبسوکار در سرتاسر فضای وب دارد که شامل لینک ها، مقالات و دایرکتوری ها می‌شود.”

نکته پایه و ضروری اینست: هر کسبوکاری به بک‌لینک‌های کلاه‌سفید و باکیفیت نیاز دارد.

بک‌لینک‌های کلاه‌سفید اساسا به عنوان یک رای اعتماد از سوی سایر وبسایت‌ها عمل می‌کنند و به گوگل می‌گویند که این صفحه وب یک منبع قابل اعتماد است.

هر چه تعداد رای اعتماد به صفحه وب شما بیشتر باشد، در دید موتورهای جستجو و کاربران برجسته‌تر و برتر خواهید بود.

بک‌لینک کلاه‌سفید به‌جای استفاده از تاکتیک‌های اسپم، از روش‌های اخلاقی برای رسیدن به هدف استفاده می‌کند.

با این حال، صحبت درباره به‌دست‌آوردن بک‌لینک‌های باکیفیت ساده تر از انجام دادن آن در عمل و رسیدن به نتیجه مطلوب است.

12 راه برای دریافت بک‌لینک های باکیفیت (که واقعا جواب می‌دهند)

اگر به دنبال تدوین استراتژی بک‌لینک کلاه‌سفید هستید، جای درستی آمده اید.

این پست 12 استراتژی اثبات‌شده را ارائه می‌دهد که برای به دست آوردن بک‌لینک و تقویت استراتژی سئوی شما جواب خواهد داد.

برویم سراغ بررسی این استراتژی ها.

 1. برای نگارش بلاگ مهمان (Guest Blog) درخواست کنید

یکی از موثرترین راه‌ها برای تولید بک‌لینک کلاه‌سفید، یافتن فرصت هایی برای نگارش بلاگ مهمان است.

بلاگ‌نویسی مهمان (guest blogging) به کسب‌وکار شما اجازه می‌دهد تا با درج لینک‌هایی به منابع مرتبط و مطالعات مهم موجود در صفحات وبسایت خودتان، پروفایل بک‌لینک‌تان را به صورت ارگانیک بسازد.

علاوه بر این، سایت‌ها از انتشار محتوای بلاگ مهمان استقبال می‌کنند، زیرا ایده‌های خوبی برای نگارش پستهای بلاگی جدید به آنها می‌دهد که معمولا آنها را پوشش نمی‌دهند و حال با کمی تلاش می توانند آن را به برنامه محتوای خود اضافه کنند.

به دنبال سایت‌هایی باشید که مشارکت پست مهمان را می‌پذیرند و به صنعت، محصولات یا خدمات شما مرتبط هستند.

همچنین به دنبال انتشار محتوا در سایت‌هایی با دامنه اعتبار بالاتر باشید، زیرا بک‌لینکی که از این سایت های معتبر می‌گیرید بسیار ارزشمندتر خواهند بود و بازده وقت و انرژی صرف‌شده شما را چندین برابر خواهد کرد.

اعتبار دامنه بالاتر به این معنی است که آن صفحه با احتمال بیشتری در رتبه‌های اول نتایج جستجو (SERP) حضور پیدا خواهد کرد.

از ابزار رایگان Link Explorer Moz برای بررسی اعتبار دامنه یا همان Domain Authority یک وبسایت استفاده کنید.

 

 1. از شرکا/توزیع‌کنندگان/تامین‌کنندگان خود درخواست کنید

اگر با یک کسب‌وکار شریک هستید یا بعنوان فروشنده یا تامین‌کننده با آن کسب‌وکار همکاری می‌کنید، درخواست کنید که به سایت شما لینک دهند.

از آنجایی که در حال حاضر خدمات ارزشمندی را به یک کسب‌وکار ارائه می‌کنید، آنها تمایل بیشتری به برقراری ارتباط مجدد با شما خواهند داشت؛ زیرا شما قبلا یک رابطه تجاری ارزشمند با آنها داشته اید. پیدا کردن یک شریک جدید که قابل اعتماد و معتبر باشد کار زمان‌بر و هزینه‌بری است.

علاوه بر این، بسیاری از کسب‌وکارها صفحه‌ای در وبسایت خود دارند که محتوای آن معرفی شرکایی‌ست که تابه‌حال با آنها همکاری داشته اند.

اگر شرکا و دوستانی دارید که هم‌اکنون با آنها درحال همکاری هستید اما هنوز لینکی به سایت شما نداده اند، درخواست از آنها کاری ساده و کم‌هزینه است و یک راه‌حل سریع برای دریافت بک‌لینک کلاه‌سفید معتبر به سایت شما خواهد بود.

 

 1. در جایی که حقتان است، درخواست اعتبار کنید

گاهی اوقات در یک صفحه، به کسب‌وکار شما اشاره (منشن) می‌شود اما شما اعتبار کافی و مناسبی را دریافت نمی‌کنید.

به عنوان مثال، ممکن است برای یک فروشنده یک محتوای تبلیغی خوب بنویسید و کیفیت عملکرد او را تایید کنید، اما در عوض آنها به سایت شما لینکی ندهند.

مثال دیگر – یک پست بلاگی موفق به یافته‌ای اشاره می‌کند که توسط کسب‌وکار شما منتشر شده است و اما هیچ بک‌لینکی مناسبی به صفحه مورد نظر در سایت شما ندهد.

حق کسب‌وکار شماست که در هر دو مورد بک‌لینک دریافت کند، زیرا شما خدمات ارزشمندی را ارائه کرده اید.

از مشتریان فعلی‌تان که از برند شما با دیگران صحبت می کنند، یا از کسب‌وکارهایی که با آنها کار می‌کنید و آنها از برند شما به هر عنوانی در سایت‌های خود نام می‌برند، بخواهید تا یک بک‌لینک برای وبسایت شما تولید کنند.

علاوه بر این، اگر کسب‌وکاری را پیدا کردید که به تحقیق معتبری که خروجی مطالعات شماست ارجاع می‌دهد، باید به شما یک بک‌لینک هم بدهد. ارجاع بدون بک‌لینک، اعتبار کافی و لازمی که حق شماست را برایتان نخواهد آورد.

از گوگل آلرتز (Google Alerts) یا ابزارهای مشابه برای یافتن وب‌سایت‌هایی که کسب‌وکار شما را منشن می‌کنند، استفاده کنید.

هر زمان که یک وبسایت نام کسب‌وکار شما را ذکر (منشن) کند، شما یک اعلان ایمیل (Email Notification) دریافت خواهید کرد.

 

 1. از برندها و اینفلوئنسرها برای به اشتراک گذاشتن محصولات یا خدمات خود استفاده کنید

یک حوزه خاص در بلاگ یا یک اینفلوئنسر در صنعت خود پیدا کنید تا محصول یا خدماتتان را بررسی کند.

هنگامی که بلاگ یا اینفلوئنسر مدنظر خود را برای حمایت از برندتان پیدا کردید، در ازای مطلب بررسی (Review) که برایتان می‌نویسند، محصول خود را برای آنها ارسال کنید یا به آنها خدمات رایگان ارائه دهید.

یا اگر بودجه بیشتری دارید، می‌توانید به اینفلوئنسرهای سطح بالاتر مبلغی پرداخت کنید تا بازخورد صادقانه خود را درباره شما ارائه کنند. سپس آن بلاگ یا محتوای اینفلوئنسر را به محصول یا خدمات خود لینک دهید.

علاوه بر این، می توانید در یک وبلاگ یا محتوای اینفلوئنسر لینک افیلیت (affiliate link: لینک محصول یا خدمات شما که در صفحه وب یک فرد یا کسب‌وکار دیگر قرار می گیرد و اگر صرفا روی آن کلیک شده، یا اینکه حتما خرید صورت گیرد، مبلغ مشخصی بعنوان حق‌الزحمه به صاحب آن سایت تعلق می‌گیرد) قرار دهید.

هر زمان که یک مشتری بالقوه روی لینک افیلیت شما کلیک کند، صاحب بلاگ یا آن اینفلوئنسر کمیسیون دریافت می‌کند.

این کمیسیون ممکن است با کلیک کردن بر روی لینک افیلیت پرداخت شود یا اینکه مشروط به این باشد که مصرف‌کننده حتما خریدی انجام دهد.

این روش برای ایجاد لینک مستلزم تلاش بیشتری از جانب شماست. با این حال، ترافیک باکیفیت‌تری را نیز به سمت وبسایت شما روانه می‌کند.

ترافیک حاصل از این روش، از قبل واجد شرایط است؛ زیرا افرادی هستند که می‌دانند به محصول یا خدمات شما علاقه دارند. بنابراین ترافیک حاصل از انجام این روش، منجر به نرخ تبدیل بالاتری می‌شود.

 

 1. محتوای بصری جذاب ایجاد کنید

تقریباً 41 درصد از بازاریابان گفته اند که محتواهای بصری (مانند اینفوگرافیک ها، تصاویر) که توسط خودشان طراحی شده باشد، به آنها در رسیدن به اهداف بازاریابی کمک کرده است.

و 52 درصد از بازاریابان گفتند که محتوای بصری در استراتژی بازاریابی آنها بسیار مهم است.

چرا محتوای بصری اولویت اصلی بازاریابان است؟ زیرا به راحتی قابل هضم و اشتراک‌گذاری آن نیز آسان است.

چه یک اینفوگرافیک خلق کنید یا هر نوع محتوای بصری دیگری، این روش یک راه آسان برای افزایش احتمال اشتراک‌گذاری محتوای شماست.

و با این کار یک بک‌لینک باکیفیت به سایت خود دریافت خواهید کرد.

 

 1. پژوهش‌های معتبر و درست را منتشر کنید

وقتی به این فکر می‌کنید که چرا و چه زمانی افراد یک محتوا را به اشتراک می‌گذارند، باید روانشناسی اشتراک محتوا را در نظر بگیرید.

یک مطالعه جدید، 94٪ از پاسخ دهندگان گفتند به دقت بررسی می کنند که اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارند چقدر برای مخاطبشان مفید خواهد بود.

در همین مطالعه، مشخص شد که تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان به این دلیل محتوا را به اشتراک می‌گذارند که به آنها امکان می‌دهد دیگران را از محصولاتی که برایشان مهم است آگاه کنند و بتوانند نظرات افراد را تغییر داده یا آنها را به اقداماتی همچون مطالعه بیشتر یا خرید تشویق کنند.

هرچه محتوای شما آموزنده‌تر باشد، احتمال اشتراک‌گذاری آن بیشتر است.

می‌توانید با استفاده از تخصص و تحقیقات معتبر، به یک منبع قابل‌اعتماد برای به‌اشتراک‌گذاری محتوا تبدیل شوید.

هر بار که یک مصرف‌کننده، یک بلاگ یا یک کسب‌وکار پژوهش شما را منشن (mention) می‌کند، یک بک‌لینک کلاه‌سفید دریافت خواهید کرد.

این اتفاق به بهبود شاخص برتری (prominence) شما کمک می‌کند و از آنجایی این شاخص برای Google اهمیت دارد، عملکرد خوب شما را با بهبود رتبه‌بندی جستجوی شما پاداش می‌دهد و این امر منجر به افزایش ترافیک جستجوی ارگانیک برای وبسایت‌تان می‌شود.

 

 1. یک ابزار رایگان مفید بسازید

آیا شما یک شرکت مبتنی بر فناوری هستید؟

ساخت یک ابزار رایگان یا یک نسخه مختصرتر از راه‌حل شما برای مشکلی خاص، می‌تواند روشی موثر برای جذب بک‌لینک کلاه‌سفید باکیفیت باشد. همچنین می‌تواند منجر به تولید لید(Lead)های بالقوه شود. لید به معنای مشتری راغب و جدید است که می تواند به مشتری بالفعل و وفادار شما تبدیل شود.

برای مثال، Adobe نسخه‌های رایگان یا سبک‌تری از چندین ابزار خود مانند Adobe Acrobat Reader و Adobe Photoshop Express را ارائه می‌دهد.

این نسخه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا تمام قابلیت‌های ابزار را بصورت پیش‌نمایش ببینند و استفاده کنند. این کار می‌تواند آنها را تشویق کند تا در آینده به کاربران پولی تبدیل شوند که حاضر باشند برای استفاده از تمام امکانات نرم‌افزار هزینه پرداخت کنند.

نرم‌افزار تولیدکننده امضای ایمیل (Email Signature Generator) هاب‌اسپات نیز در نوع خودش سروصدای قابل‌توجهی ایجاد کرده است.

از زمان راه اندازی، بیش از 5520 بک‌لینک از 1168 دامنه مختلف دریافت کرده است که ارزشمندی و مفید بودن آن را ثابت می‌کند.

 

 1. راهنماهای جامع و گام‌به‌گام منتشر کنید

همانطور که از نام آن پیداست، راهنمای جامع، منبعی “جامع” درباره موضوع مورد هدف است.

کلمه جامع/کامل (ultimate) نشان می‎دهد که شما بهترین و عمیق‌ترین دانش فعلی را در مورد این موضوع دارید و مصرف‌کنندگان را به یادگیری بیشتر دعوت می‌کند.

یک راهنمای گام‌به‌گام، در تئوری، راه آسانی را برای یادگیری نحوه انجام یک کار ارائه می‌دهد.

مصرف‌کنندگان طرفدار سهولت و سادگی هستند، که هدف یک راهنمای گام‌به‌گام نیز دقیقا ارائه یک راهنمای ساده و مشخص است.

هر دوی این نوع راهنماها می توانند به کسب‌وکار کمک کنند تا پروفایل بک‌لینک خود را به بهترین نحو بسازد.

برای مثال، اگر یک راهنمای جامع برای بازاریابی دیجیتال نوشته‌اید، ممکن است یک نویسنده در یک پست بلاگی درمورد بازاریابی معرف/همکاری در فروش (Affiliate Marketing) به یکی از نکاتِ داخل راهنمای شما ارجاع دهد.

 

 1. از نقل‌قول‌ها/استنادها استفاده کنید

نقل‌قول‌ها/استنادها (Citations) شاید مانند گذشته به‌عنوان عامل مهم و تعیین‌کننده‌ای در رتبه‌بندی جستجو نباشند، اما مزایای آنها کاملا منسوخ نشده است.

نقل‌قول‌های محلی، به انتشار اطلاعات کسب‌وکار شما در اکوسیستم عظیم وب کمک می‌کند.

اکثر جستجوها در Google و سایر موتورهای جستجوی معروف انجام می‌شود، اما این دایرکتوری‌ها نیز ترافیک دریافت می‌کنند – که روش دیگری‌ست برای اینکه مشتریان بالقو شما کسب‌وکارتان را پیدا کنند.

برای شروع، مطمئن شوید که کسب‌وکارتان در پروفایل بیزینسی گوگل (Google Business Profile یا همان Google My Business سابق)، Yelp، فیس‌بوک و اپل مپس (Apple Maps) فهرست شده است.

سپس به سراغ سایر دایرکتوری‌های عمومی یا خاص صنعت خود نیز بروید.

این 21 دایرکتوری وب نیز همچنان ارزشمند هستند.

هر دایرکتوری که شما در آن قرار گرفته باشید، یک بک‌لینک به شما ارائه می‌دهد تا بتوانید پروفایل بک‌لینک خود را بسازید.

 

 1. از روابط عمومی (PR) استفاده کنید

اگر یک برنامه روابط عمومی خوب داشته باشید، می‌توانید برای خود در صنعت‌تان برتری و اقتدار ایجاد کنید.

این کار همچنین یک روش مطمئن برای کمک به شما در ساخت پروفایل بک‌لینک‌تان است.

به عنوان مثال، هر بیانیه مطبوعاتی یا خبری که کسب‌وکار شما منتشر می‌کند، فرصتی برای اضافه کردن حداقل یک بک‌لینک مفید به وبسایت شماست.

همچنین کسب و کار شما را به عنوان یک متخصص در صنعت خود نشان می‌دهد. هرچه بیشتر اطلاعات مفید و مرتبطی برای به‌اشتراک گذاشتن در صنعت خود داشته باشید، بیشتر خودتان را به‌عنوان یک منبع و یک صدای مقتدر و معتبر معرفی خواهید کرد.

روابط عمومی به حوزه رسانه‌های اجتماعی نیز مربوط می‌شود؛ جایی که می توانید لینک محتواهای خود را به اشتراک بگذارید. اگر کاربران محتوای شما را مفید بدانند، ممکن است آن را دوباره به اشتراک بگذارند و به شما در ایجاد بک‌لینک‌های بیشتر کمک کنند.

 

 1. یک پست بلاگی خلاصه/جمع‌بندی (Roundup) یا یک پست “از کارشناسان بپرسید” ایجاد کنید

درخواست از دیگران برای ارائه بینش و دیدگاه درمورد یک موضوع خاص می‌تواند به تقویت محتوای شما و افزودن اطلاعات ارزشمندی کمک کند که احتمالا خودتان به آنها دسترسی نداشتید.

همچنین این کار یک روش عالی برای برخی مشارکت‌کننده‌هاست که بتوانند لینک خود را در پست شما اضافه کنند و پروفایل بک‌لینک خود را بهبود ببخشند.

تولید یک محتوای جمع‌بندی یا یک پست به سبک پرسش از متخصصان، شانس شما را برای اشتراک‌گذاری نیز افزایش می‌دهد.

مشارکت‌کنندگان شما احتمالا بخشی از محتوای‌تان را در شبکه‌های خود به اشتراک می‌گذارند، که باعث می‌شود محتوا به دست مخاطبان بیشتری برسد.

برای اینکه مشارکت‌کنندگان بالقوه شما نیز تشویق شوند و اقدام کنند، از آنها بخواهید تا فقط در حد دو یا سه جمله کوتاه مشارکت داشته باشند.

هرچه این درخواست فشار روانی کمتری را به افراد وارد کند، احتمال بیشتری وجود دارد که بخواهند مشارکت کنند.

 

 1. معدن برای لینک های خراب (Broken Links)

لینک‌های خراب بر تجربه کاربر از یک سایت تاثیر منفی می‌گذارند.

تصور کنید کاربری مشتاقانه اطلاعاتی را جستجو می کند و روی یک لینک به سایت شما کلیک می‌کند درحالیکه آن لینک خراب است.

این اتفاق به احتمال زیاد باعث ناامیدی و از دست دادن مشتری می‌شود.

گوگل با به‌روزرسانی اخیر تجربه صفحه (Page Experience)، همچنان به تجربه کلی صفحه وب اولویت می‌دهد.

برای لینک‌سازی از طریق لینکهای خراب باید صفحاتی را پیدا کنید که دیگر وجود ندارند (یا به‌روزرسانی شده‌اند) و سپس وب‌سایت‌هایی را پیدا کنید که به آن صفحات لینک داده اند و با آنها ارتباط بگیرید تا بدانند منبع مشابهی برای جایگزین کردن دارید.

این نوع لینک‌سازی زمان و تلاش فراوانی را می‌طلبد، اما می‌تواند راهی آسان برای ایجاد پروفایل بک‌لینک شما برای سایت‌هایی باشد که فعالیت‌های سئوی خود را در اولویت قرار می‌دهند.

سخن پایانی

شناسایی دقیق الگوریتم موتور جستجوی گوگل که همواره درحال تکامل است، ممکن است کاری زمان‌بر و پر از آزمون و خطا و مصیبت باشد.

تمرکز بر بهبود شاخص‌های مرتبط‌بودن (Relevance) و برتری/برجستگی (Prominence) برندتان، دو روش مطمئن برای بهبود رتبه صفحات شما در بین نتایج موتورهای جستجو (SERPs) است.

ساخت لینک، از جمله لینک سازی داخلی و بک‌لینک، تنها یکی از راه های رسیدن به این بهبود رتبه است.

در مطلب دانستنی‌های مهم سئو نیز موارد بسیاری ارائه شده که می‌توانید آنها را بررسی کنید.

اما، کار بر روی ساخت بک‌لینک و لینک‌های داخلی، بهترین نقطه برای شروع است.