چگونه یک توضیحات متا عالی ایجاد کنیم

در اینجا نحوه نوشتن و بهینه‌سازی توضیحات متا براساس بهترین روش‌ها که توسط گوگل و ویژگی‌های رسمی ‌HTML توصیه شده، آورده شده است.

توضیحات متا برای بهینه سازی جستجو مهم هستند. اگر توضیحات متا به درستی به کار برده شوند کاربران را تشویق می‌کند تا بر روی لینک سایت شما کلیک کنند.

هدف از تگ توضیحات متا ارائه خلاصه‌ای از صفحه وب است.

در دستورالعمل‌های گوگل چنین آمده است که:

تگ توضیحات متا صفحه به گوگل و سایر موتورهای جستجوگر چکیده‌ای از موضوع صفحه را ارائه می‌دهد.

توضیحات متا مستقیماً بر رتبه‌بندی سایت تأثیر نمی‌گذارد.

اما آنها در کمک به بازدیدکنندگان برای فهمیدن اینکه آن صفحه درباره چه موضوعی است نقش دارند، که می‌تواند تأثیر مستقیمی ‌بر ارجاعات کاربران به سایت شما داشته باشد.

در اینجا، قصد داریم تا به شما یاد بدهیم که چگونه توضیحات متا فوق العاده‌ای را ایجاد کنید که به موتورهای جستجو کمک کند که محتوای صفحه شما را درک کنند و همچنین به جستجوگران انگیزه می‌دهد که بر روی لینک صفحه سایت شما کلیک کنند و از وب سایت شما بازدید کنند.

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا یک تگ HTML است (از نظر فنی، عنصر HTML نامیده می‌شود) که خلاصه‌ای از محتوای یک صفحه را به موتورهای جستجو و جستجوگران ارائه می‌دهد.

توضیحات متا در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) در زیر عنوان صفحه، نمایش داده می‌شود. URL، عنوان و توضیحات متا با هم چیزی را تشکیل می‌دهند که قطعه جستجو نامیده می‌شود.

نمونه‌ای از توضیحات متا

با توجه به تعریف سازمان بین المللی کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، که مسئول تعریف استانداردهای HTML است، توضیحات متا باکیفیت دارای سه ویژگی است. سه ویژگی یک توضیحات متا معتبر عبارتند از:

  • کاربران می‌توانند هر متنی را بنویسند و هیچ محدودیتی در این آن وجود ندارد اما به شرطی که موضوع صفحه را به خوبی بیان کند.
  • خلاصه ای که بیان می‌کنیم باید برای استفاده توسط موتورهای جستجو مناسب باشد.
  • در هر صفحه وب باید یک توضیحات متا وجود داشته باشد.

گوگل توضیحات متا را بازنویسی می‌کند.

قطعه جستجو می‌تواند حاوی توضیحات متا از یک صفحه وب یا آن می‌تواند متن انتخاب شده گوگل از بخش‌های قابل مشاهده یک وب سایت باشد.

دستورالعمل‌های گوگل بیان می‌کنند که تنها در صورتی از توضیحات متا انتخابی استفاده می‌کند که آن توضیحات دقیق و درست باشد.

گوگل در صورتی از تگ <<meta name=”description” از یک صفحه سایت برای ایجاد یک قطعه در نتایج جستجو استفاده می‌کند که آن متن توضیحات دقیق‌تری از محتوای صفحه به کاربران ارائه دهد.

بسته به دقت توضیحات متا، گوگل در صورتی توضیحات متا را برای صفحه شما بازنویسی کند که توضیحات متایی که قرار داده‌اید کاملاً با محتوای صفحه شما متفاوت باشد.

این مورد چیز تازه‌ای نیست. سال‌های زیادی است که گوگل این فرآیند را به طور خودکار انجام می‌دهد.

در سال 2020 یک مطالعه نشان داد که گوگل 70 درصد مواقع توضیحات متا را بازنویسی می‌کند.

اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، آیا ناشران، توضیحات متا دقیقی را ایجاد نمی‌کنند؟

چیزی که قابل بحث است این است که درک روش صحیح نوشتن توضیحات متا مهم است.

توضیحات متا در برابر قطعات SERP

برخی از افراد به اشتباه اصطلاحات توضیحات متا و قطعه جستجو (search snippet) را به جای یکدیگر به کار می‌برند.

اما توضیحات متا و قطعات جستجو دو چیز متفاوت از یکدیگر هستند.

توضیحات متا یک تگ HTML است که شما آن را کنترل می‌کنید. شما می‌توانید توضیحات متا خود را ایجاد و بهینه‌سازی کنید.

قطعات جستجو توضیحاتی هستند که گوگل در هنگام جستجوی کاربر در صفحه نتایج، برای صفحه وب شما نشان می‌دهد.

چرا توضیحات متا برای سئو مهم هستند؟

توضیحات متا به عنوان فاکتورهای رتبه بندی استفاده نمی‌شود.

بنابراین، چرا باید از آنها استفاده کنیم، چرا آنها مهم هستند؟

توضیحات متا می‌توانند به عنوان ابزاری برای متقاعد کردن کاربران به کار برود. توضیحات متا به کاربران اعلام می‌کنند که صفحه وب حاوی اطلاعات مورد نظر آنها است. بنابراین، توضیحات متا، به افزایش نرخ کلیک، ترافیک وب سایت و در نهایت تبدیل احتمالی و درآمدزایی بیشتر کمک می‌کنند.

راهنمای گوگل درباره توضیحات متا بهترین شیوه‌ها را برای استفاده صحیح از توضیحات متا به منظور خلاصه کردن محتوای صفحه وب توصیه می‌کند.

گوگل همچنین پیشنهاد می‌کند که از توضیحات متا برای متقاعد کردن کاربران استفاده کنید و آنها را به گونه‌ای به کار ببرید که کاربران را مجاب کند محتوای صفحه وب سایت شما همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند.

توضیحات متا، همان مکانی هستند که کاربران را متقاعد می‌کنند که صفحه دقیقاً همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند.

هدف از سئو رتبه بندی سایت در بالای نتایج جستجو است.

چیزی که توضیحات متا را برای سئو مهم می‌کند این است که با متقاعد کردن کاربر برای کلیک کردن روی صفحه وب، داشتن رتبه برتر را به یک برد برای شما تبدیل می‌کند.

تعداد کاراکترهای توصیه شده یا ایده آل برای توضیحات متا چقدر است؟

برای سال‌ها تعداد کارکترهای مناسب برای توضیحات متا در حدود 160 تا 165 کاراکتر (یا 156 تا 160 کاراکتر بسته به شرایط) به عنوان بهترین روش استاندارد برای سئو در نظر گرفته می‌شد.

دلیل این امر این بود که این بهینه سازی به جلوگیری از کوتاه شدن توضیحات متا در نتایج جستجو کمک می‌کند.

این چیزی است که گوگل توصیه می‌کند:

تگ توضیحات متا صفحه به گوگل و سایر موتورهای جستجو خلاصه‌ای از موضوع صفحه را ارائه می‌دهد، تگ توضیحات متا هر صفحه ممکن است یک یا دو جمله یا حتی یک پاراگراف کوتاه باشد.

سئوکاران توصیه می‌کنند که توضیحات متا را در یک محدوده تعیین شده براساس مقداری که گوگل می‌تواند در صفحه نتایج نشان بدهد، نگه دارید.

گوگل می‌گوید مختصر باشید و به اندازه یک پاراگراف بنویسید.

استانداردهای W3C HTML بیان می‌کند که هیچ محدودیتی در مورد توضیحات متا وجود ندارد و آن یک رشته آزاد است، به این معنی که هیچ قانونی در مورد میزان استفاده از متن وجود ندارد.

اگر قرار باشد بر طبق توصیه گوگل عمل کنیم، می‌توان گفت حالت ایده آل برای توضیحات متا تا زمانی است که محتوای صفحه به طور دقیق توصیف شود اما نباید بیشتر از یک پاراگراف کوتاه باشد.

در نهایت، می‌توانید از تشخیص و قضاوت خودتان استفاده کنید.

7 نکته درباره نوشتن و به کار گرفتن بهترین روش‌های توضیحات متا

1- در مورد رقبای خود تحقیق کنید

صرفنظر از کسب و کار شما، تحقیقات SERP به شما کمک می‌کند تا ببینید چه چیزی برای رقبای شما کار می‌کند و بدون اینکه آنها را بازنویسی کنید ممکن است شما را برای ایجاد توضیحات متا بهتر ترغیب می‌کند.

تحقیق در مورد اینکه کدام توضیحات متا با موفقیت در نتایج جستجو نشان داده شده‌اند و کدام توسط گوگل بازنویسی شده است می‌تواند به شما در درک روش صحیح انجام آن کمک کند.

برای انجام تحقیقات موثری در SERP:

مرحله یک: از تحقیقات SERP‌ها برای یافتن کلمه کلیدی هدفمند خود استفاده کنید

می‌دانم، گفتن این حرف از انجام دادن آن راحت‌تر است. بررسی دستی نتیجه هر جستجو و شناسایی دقیق کریپتونیت رقیب شما می‌تواند زمان بر باشد.

دلیل اینکه ما به رقبای خود نگاه می‌کنیم این است که معمولاً رقبا تکنیک‌هایی را به کار می‌برند که در حال حاضر کار می‌کنند.

مرحله دو: از تحقیقات SERP برای تحلیل رقبا و آنچه را که انجام می‌دهند استفاده کنید

در اینجا شما باید نگاهی به رقبای خود بیندازید و دقیقاً متوجه شوید که آنها چه کارهایی را برای برندهای خود انجام می‌دهند.

مرحله سه: آنها را در یک صفحه گسترده قرار دهید و آنها را دنبال کنید

با استفاده از افزونه SEO Quake Google Chrome، می‌توانید SERP‌های گوگل را به سرعت و کارآمد به صفحه گسترده اکسل ارسال کنید.

این به شما امکان می‌دهد تا حساب رقبای خود را داشته باشید و آنها را آسان و کارآمد، بدون اینکه هزینه‌های هنگفتی را بپردازید تحلیل و ارزیابی کنید.

 2- نقشه سفر مشتریان

سفر خرید بهینه مشتریان خود و آنچه که در هر مرحله از قیف بازاریابی اتفاق می‌افتد را شناسایی کنید. قیف بازاریابی بسته به بازار هدف شما می‌تواند خیلی متفاوت باشد، بنابراین اشتراک گذاری یک قیف دقیق برای دنبال کردن در اینجا بی نتیجه خواهد بود.

توضیحات متا را با توجه به یافته‌ها و اهداف خود قرار دهید، اما هدف نهایی خود را بر خلاصه کردن دقیق موضوع از صفحه وب قرار دهید.

3- برای برند خود از لحن و سبک منحصر بفرد خود استفاده کنید

هر برندی باید لحن و صدای منحصر بفردی را داشته باشد که با هویت آن برند سازگار باشد. یک برند باید به این صورت در فضای آنلاین در برابر کاربران ظاهر بشود.

هر توضیحات متا باید به طور منحصر بفرد ساخته شود و باید متناسب با نحوه تقویت لحن صدا در اکوسیستم برند باشد.

آیا شما از همان لحنی که برای یک وب سایت مهد کودک استفاده می‌کنید برای یک وب سایت حقوقی نیز استفاده می‌کنید؟

بنابراین، چرا از لحن صدایی یکسان برای تمامی ‌صفحات استفاده می‌کنید؟

مزیت اصلی استفاده از لحن صدا این است که به شخصیت‌های مختلفی خواهید رسید که کلمات کلیدی خاصی را هدف قرار می‌دهند.

با هدف قرار دادن پرسونای بازاریابی همراه با نیت کاربر و ترکیب کردن کلمات کلیدی در این تحقیق، می‌توانید به سطحی از پیچیدگی و بهینه سازی برای مخاطبان خود دست یابید که واقعاً جالب توجه است.

4- کلمات کلیدی را که واقعاً مخاطبان شما جستجو می‌کنند را در توضیحات متا به کار ببرید

گوگل ادعا کرده است که از کلمات کلیدی که در توضیحات متا به کار رفته است برای اهداف رتبه بندی سایت استفاده نمی‌کند. اما وقتی تحقیق SERP را انجام می‌دهید، چه چیزی را مشاهده خواهید کرد؟ کلمات کلیدی در توضیحات متا برجسته هستند.

این همان نتیجه‌ای است که خواننده را به سمت مرتبط‌ترین نتیجه‌ که از جستجوی خود می‌تواند بیابد را سوق می‌دهد.

اگر توضیحات متا شما، از هر نتیجه دیگری در صفحه بهتر باشد و هدف کاربران را برآورده کند، برنده کلیک شدن خواهد بود.

5- از عناوین اجتماعی پرطرفدار استفاده کنید

به عنوان یک خبره رسانه اجتماعی، باید بدانید که در صنعت در حال پیشرفت خود، دقیقاً چه چیزهایی رواج دارد و چه چیزهایی را مخاطبین فراخوانی نمی‌کنند.

دنبال کردن حساب‌های اینفلوئنسر و شرکت‌های صنعتی باید بخشی از استراتژی شما باشد.

در گام جلوتر، ارزیابی کنید که کدام موضوعات در حال حاضر در فضای شما پرطرفدار هستند و ببینید چه توضیحات متا در نتایج جستجوی گوگل در بالاترین رتبه ظاهر می‌شود.

ابزارهایی مانند Google Trends، BuzzSumo و Trending Topics در توییتر موارد خوبی برای بررسی و دیدن مواردی هستند که ممکن است به صنعت شما مرتبط باشد.

6- هدف از یک جستجوی خاص

توضیحات متا تعمیم یافته یا عبارات خالی مانند بهترین ویجت‌ها و سایر صحبت‌های فروش می‌توانند مشتریان احتمالی را از بین ببرند.

اطمینان حاصل کنید نتیجه شما دقیقاً همان چیزی است نیت کاربر را از جستجویش برآورده می‌کند.

شما می‌خواهید در مورد آنچه که خوانندگان شما به دنبال آن هستند صحبت کنید، نه اینکه فقط آنها را به سمت قیف فروش خود روانه کنید.

7- توضیحات متا محتوای قدیمی ‌خود را تازه کنید

به روز رسانی محتواهای قدیمی‌ در یک وب سایت می‌تواند برای سایت مفید باشد و همچنین راهی عالی برای جذب جذابیت بیشتر برای صفحات قدیمی ‌سایت باشد.

همچنین، با تازه کردن توضیحات متا، می‌توانید واکنش بیشتری را از سوی کاربران رسانه‌های اجتماعی دریافت کنید.

اگر به روزرسانی سیستیماتیک تمام توضیحات متا خود را انجام دهید، می‌توانید دوباره آنها را به اشتراک بگذارید و پست‌های قدیمی‌ مجدداً دیده شوند.

چند نمونه از توضیحات متا عالی

بنابراین، یک توضیحات متا عالی چگونه باید باشد؟

در اینجا چند نمونه وجود دارد:

درد و رنج برای یک قربانی یک آسیب شخصی بسیار واقعی هستند. در آخرین پست وبلاگ درباره نحوه کاهش ناراحتی از وکلای آسیب دیدگی شخصی ما بیشتر بیاموزید.

با فکر کردن به نیازهایتان، می‌توانید کامپیوتری را پیدا کنید که به شما کمک کند تمام کارهایی را که در حال حاضر دوست دارید را انجام دهید و حتی بیشتر. در این باره تکنسین‌های ما توضیح می‌دهند.

در یک ویجت به دنبال چه چیزی هستید؟ تکنسین‌های ویجت ما می‌توانند به شما کمک کنند تا بهترین ویجت مورد نیاز خود را پیدا کنید. در اینجا مواردی وجود دارند که شما باید در ویجت‌ها به آنها توجه کنید.

هر توضیحات متایی برای هر صنعتی به خوبی کار نمی‌کند. اینجاست که آزمایش، ارزیابی نتایج و ایجاد تغییرات براساس آن نتایج وارد عمل می‌شود.

توضیحات متا خود را برای وب سایت و صفحه‌ای که برای کاربران شما طراحی شده است تنظیم کنید.

بهینه سازی توضیحات متا

اصول اولیه‌ای که گوگل برای توضیحات متا توصیه می‌کند، خلاصه کردن مطالب در توضیحات متا است، توضیحات متا باید مختصر باشند اما از متنی که مناسب است استفاده کنید و از توضیحات متا فقط به عنوان ابزاری که آن را فقط از کلمات کلیدی پر کنید استفاده نکنید.

همچنین توصیه می‌شود که توضیحات متا برای بازدید کنندگان بالقوه سایت جذاب باشد.

در حالی که روش‌های سنتی سئو از توضیحات متا برای کلمات کلیدی و فراخوانی برای اقدام استفاده می‌کند، طبق توصیه‌های گوگل و W3C این موارد بهترین روش نیستند.

بهترین روش برای توضیحات متا این است که موضوع صفحه وب را به گونه‌ای خلاصه کنید که کاربران را متقاعد کند که با گرفتن نتیجه دلخواه تنها یک کلیک فاصله دارند.